Mažoji renovacija: ką svarbu žinoti kiekvienam

Mažoji renovacija: ką svarbu žinoti kiekvienam

Kylant energijos išteklių, reikalingų šilumai pagaminti kainoms, gyventojai suskubo atnaujinti senas, neefektyvias daugiabučių šildymo ir karšto vandens sistemas: šilumos punktus bei vamzdynus.  Aiškėja, kad gyventojų poreikis sumažinti būsimas sąskaitas už šildymą – didžiulis. „Kauno energijos“ specialistai dalinasi informacija apie tai, ką svarbu žinoti kiekvienam mažąja renovacija besidominčiam daugiabučio gyventojui. 

1. Kas yra mažoji renovacija?

Mažoji renovacija – šilumos punkto bei šildymo sistemos modernizavimas bei jos sureguliavimas taip, kad visa į pastatą patenkanti šiluma būtų panaudota kuo efektyviau. Apskaičiuota, kad atlikus mažąją renovaciją, šilumos suvartojimą pastate galima sumažinti iki 25 proc. Ją atlikus, pastatas pradeda šilti tolygiai, todėl mažoji renovacija itin aktuali daugiabučių gyventojams, šilumą leidžiantiems pro atidarytus langus bei šąlantiems jų kaimynams.

2. Kokius darbus mažosios renovacijos metu galima atlikti?

Mažosios renovacijos metu galima atnaujinti šilumos punktą rūsyje, pakeisti susidėvėjusius vamzdynus name,  įsirengti individualius šilumos apskaitos prietaisus ar daliklių sistemą, termostatinius ventilius butuose. Taip pat esamą karšto vandens ruošimo sistemą galima pasikeisti į taupesnę.

Svarbu tai, kad mažąja renovacija besidomintiems daugiabučių gyventojams „Kauno energijos“ specialistai namo šildymo sistemos būklę įvertina NEMOKAMAI ir, atsižvelgę į jos susidėvėjimą, pasiūlo atskirus sprendimus arba visą jų kompleksą. Kokią paslaugų apimtį ir investicijų dydį pasirinkti – sprendžia patys gyventojai.

3. Kokias naudas gauna gyventojai, pasirinkę mažąją renovaciją?

  • Sumažėja pastato suvartojamos šilumos kiekis. Renovuojant daugiabučio vidaus šildymo bei karšto vandens sistemas, name suvartojamos šilumos kiekį galima sumažinti iki 25 proc. Mažėjant suvartotos šilumos kiekiui, gyventojus pasiekia mažesnės sąskaitos už šildymą ir suvartotą karštą vandenį.
  • Šiluma pastate paskirstoma tolygiai. Modernizavus šilumos punktą bei šildymo sistemą, šiluma butuose paskirstoma tolygiai. Esant temperatūros pokyčiams lauke, šilumos kiekis automatiškai padidinamas arba sumažinamas. Todėl pastatas neperkaitinamas, į jį tiekiama šiluma išnaudojama efektyviai.
  • Padidėja namo vertė. Atnaujinus vidines pastato šildymo ir karšto vandens sistemas, padidėja energinis pastato efektyvumas. Tai turi teigiamos įtakos ir būstų kainoms jame.
  • Atsiranda galimybė šildymą reguliuoti individualiai. Pakeitus vienvamzdę šildymo sistemą į dvivamzdę, gyventojams atsiranda galimybė būstus šildytis individualiai.
  • Nereikia jokių pradinių investicijų. Mažąją renovaciją norintiems atlikti gyventojams nereikia turėti kaupiamųjų lėšų ar skolintis pinigų projektui įgyvendinti. „Kauno energija“ visus darbus atlieka savo lėšomis ir suteikia itin patogias išsimokėjimo sąlygas – išsimokėti galima dalimis per 36 mėn. be jokio pabrangimo.

4. Kokia yra darbų kaina?

Mažosios renovacijos darbų kaina priklauso nuo daugiabučio dydžio bei darbų apimties. Kokius darbus atlikti, nusprendžia patys gyventojai, todėl rengiamas projektas ir darbų apimtis atitinka jų lūkesčius, o investuojamos lėšos – bendruomenės finansines galimybes.

NEMOKAMAS konsultacijas apie preliminarią mažosios renovacijos darbų kainą daugiabučių gyventojams Kaune teikia „Kauno energijos“ specialistai. Prireikus, jie taipogi dalyvauja ir bendrijos susirinkimuose, kur atsako į realiu laiku kylančius klausimus, dalyvauja diskusijose. Su specialistais susisiekti galite tel. 0 800 11 011 (spauskite 3).

5. Per kiek laiko galima išsimokėti už atliktus darbus?

 „Kauno energija“ gyventojams, besinaudojantiems bendrovės teikiama mažosios renovacijos paslauga, sudaro itin palankias išsimokėjimo sąlygas – išsimokėti už mažosios renovacijos metu atliktus darbus galima dalimis per 36 mėn. be pabrangimo. Tai  reiškia, kad gyventojams nereikės mokėti jokių palūkanų.

Svarbu tai, kad norint bent iš dalies atnaujinti daugiabutį, gyventojams nereikia turėti kaupiamųjų lėšų ar skolintis pinigų projektui įgyvendinti. Šiuos darbus „Kauno energija“ atlieka savo lėšomis, tad pinigų turėti iš anksto gyventojams nereikia.  

6. Ar yra galimybė gauti valstybės paramą ir kiek procentų atliktų darbų sumos bus kompensuojama?

Pernai valstybės kompensacija mažajai renovacijai atlikti siekė 30 proc.  Dabar patvirtintas dar vienas paramos projektas, orientuotas į senų, neefektyvių šilumos punktų atnaujinimą bei šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimą.  Šiais metais paramos dydis siekia nuo 45 iki 80 proc. Paraiškas paramai gauti galima teikti iki 2023 liepos 27 d. per APVA informacinę sistemą APVIS. Paramą inicijavo Aplinkos ministerija kartu su Energetikos ministerija.

7. Ar galime spėti darbus atlikti iki šildymo sezono pradžios?

Norint suspėti mažesnėmis sąskaitomis už šildymą ir karštą vandenį džiaugtis jau artėjančio šildymo sezono metu, būtina neatidėlioti ir darbus planuotis kuo anksčiau. Geriausia – pavasarį, vos šildymo sezonui pasibaigus. Taip būsite tikri, kad visi darbai bus atlikti laiku.

Mažajai renovacijai galima ruoštis ir vasarą. Tačiau, tokiu atveju, svarbu neužmiršti, jog sprendimus dėl daugiabučio atnaujinimo priima gyventojai bendrijos susirinkimų metu, todėl tai gali užtrukti. Laiko atima ir projekto ruošimas, derinimas su būstų savininkais. Pasirašius darbų atlikimo sutartį, priklausomai nuo jų masto, šilumos punkto ir/ar vidinių pastato šildymo sistemų modernizavimui gali prireikti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

Dėl šių priežasčių mažajai renovacijai tikslinga pradėti ruoštis kuo anksčiau ir atlikti „namų darbus“: iš anksto susisiekti su „Kauno energijos“ specialistais, kurie suteiks naudingos informacijos visais Jums rūpimais klausimais.

Tai padaryti galite jau dabar tel. 0 800 11 011 (spauskite 3). Daugiau informacijos galima rasti ir tinklapyje Mažoji renovacija - AB „Kauno energija“.